سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

انواع سردرد اطفال و علل بروز آن ها

5 چهار شنبه 15 ارديبهشت 1395
سردرد هاي كودكان نيز همانند بالغين اكثرا از نوع سردرد تنشي و ميگرن است.

سردرد هاي اطفال

سردرد از شكايات شايع كودكان و نوجوانان است. در 7 سالگي 40درصد كودكان سابقه حمله سردرد را ذكر مي كنند و در 15 سالگي 75 درصد نوجوانان سابقه اي از حملات سردرد را داشته اند. ازاين تعداد در 5 درصد آنها عامل سردرد ميگرن و در 15 درصد سردردهاي غير ميگرني بوده است.

سردرد هاي كودكان نيز همانند بالغين اكثرا از نوع سردرد تنشي و ميگرن است. برخي از انواع ميگرن در اطفال بيشتر از بالغين رخ مي دهد. در افراد مبتلا به ميگرن شيوع ماشين گرفتگي(حالت تهوع و استفراغ كه در مسافرت با اتومبيل يا قطار و كشتي رخ مي دهد) و راه رفتن در خواب بيشتر از ساير كودكان است. حالت ماشين گرفتگي در 45درصد كودكان ميگرني و راه رفتن در خواب در 25درصد كودكان ميگرني ديده مي شود.

شايعترين شكل ميگرن در كودكان:

ميگرن بازيلار: اين نوع ميگرن اكثرا قبل از 30 سالگي ديده مي شود. قبل از سردرد چند دقيقه علائمي شامل اختلال ديد و تاري ديد، ديدن نقاط نوراني يا لكه اي سياه جلوي چشم، دوبيني، سرگيجه، اختلال تكلم، عدم تعادل، گزگز و ضعف دست و پا و كاهش سطح هوشياري ايجاد مي شود و سپس سردرد ناحيه پشت سر شروع مي شود.

سرگيجه دوره اي خوش خيم اطفال : يكي از انواع ميگرن كه بيشتر در كودكان ديده مي شود سرگيجه دوره اي است. سن شروع سرگيجه دوره اي خوش خيم اطفال، بين 2تا5 سالگي است. اما ممكن است قبل از يك سالگي و حتي قبل از 12 سالگي هم ديده شود.

ميگرن شكمي: يكي ديگر از انواع ميگرن خاص دوره كودكي ميگرن شكمي است. شروع اين ميگرن معمولا از كودكي و در سنين 5تا 9 سالگي است. اين ميگرن در دخترها بيشتر از پسرهاست.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب سردرد/ دكتر جواد عاملي، دكتر هما سليمانيان/ ناشر: انريشمند/ ص 66