سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

انواع تاسي بدون ايجاد بافت جوشگاهي

5 شنبه 21 فروردين 1395
ريزش مو به صورت دوطرفه (از دو گيجگاه) شروع مي شود و همراه با آن نازك شدن موهاي فرق سر وجود دارد ولي هنوز فوليكول هاي موهاي جانبي و پشت سر عادي هستند

انواع تاسي

تاسي آندروژنتيك:

يكي از انواع تاسي بدون ايجاد بافت جوشگاهي، تاسي آندروژنتيك (تاسي نوع مردانه يا معمولي) است كه به طور بسيار شايع در آقايان و خانم ها ديده مي شود، پس از بلوغ، فوليكول هاي انتهايي موها به تدريج كوچك مي شوند و در نتيجه ريزش مو افزايش مي يابد.

ريزش مو به صورت دوطرفه (از دو گيجگاه) شروع مي شود و همراه با آن نازك شدن موهاي فرق سر وجود دارد ولي هنوز فوليكول هاي موهاي جانبي و پشت سر عادي هستند. در زن ها ممكن است الگوي ريزش موي (مردانه) موجود باشد ولي در خانم ها معمولا دچار ريزش مو با الگوي (LUDWING ) مي شوند و موهاي فرق سر نيز نازك مي شوندو ريزش مو در سنين بعد از بلوغ معمولا در جنس مونث آهسته تر از جنس مذكر است ولي سرعت آن در خانم ها، بعد از سن يائسگي بيشتر مي شود.

تلوژن افلوويوم:

نوعي ديگر تاسي بدون ايجاد بافت جوشگاهي، تلوژن نام دارد كه عبارت است از ريزش منتشر و موقت مو كه معمولا به دنبال استرس جسمي يا رواني (مثلا به دنبال يعضي از بيماري ها) روي مي دهد. در اين موارد، ريزش مو 6 تا 16 هفته طول مي كشد و پس از آن خود به خود برطرف مي شود و نيازي به درمان ندارد.

تاسي منتشر مزمن:

تاسي منتشر مزمن از ديگر انواع تاسي بدون ايجاد بافت جوشگاهي است و به ص.رت دايمي يا متناوب موجب ريزش منتشر مو مي شود. اين اختلال معمولا از سن 25سالگي به بعد ديده مي شود و در خانم ها شايع تر است. علت زمينه اين اختلال معمولا چند عاملي است.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب بيماري هاي پوست، مو و ناخن/ دكتر عليرضا منجمي/ ناشر: آزاد مهر/ ص: 106