سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

اعتماد به نفستان را دو برابر كنيد

5 چهار شنبه 2 دي 1394
كمبود اعتماد به نفس مانند يك مانع بزرگ در مسير پيشرفت شما مي باشد و دائما شما را به عقب سوق مي دهد . اين افراد به كارهايي كه انجام مي دهند باور ندارند به همين دليل تمام كارهايشان با شكست مواجه مي شوند .

اگر احساس مي كنيد اعتماد به نفس و خودباوري تان بسيار ضعيف است، توصيه مي كنيم اين مطلب را بخوانيد.

اعتماد به نفس حسي ذاتي نيست بلكه اكتسابي مي باشد، بعضي از افراد داراي اعتماد به نفس بالايي هستند كه حتي در در سخت ترين شرايط نيز اعتماد به نفس دارند اما بر عكس افراد ديگري هستند كه به شدت دچار كمبود اعتماد به نفس هستند و با كوچكترين حرفي دچار احساس پوچي مي شوند.

اما چرا اين احساس مهم است و بر آن تأكيد مي شود؟

چطور كمبود اين حس را مي توان جبران كرد؟

چرا اعتماد به نفس مهم است:

افرادي كه خود را باور ندارند، دائماً احساس پوچي و بي مقداري دارند.

كمبود اعتماد به نفس مانند يك مانع بزرگ در مسير پيشرفت شما مي باشد و دائماً شما را به عقب سوق مي دهد. اين افراد به كارهايي كه انجام مي دهند باور ندارند به همين دليل تمام كارهايشان با شكست مواجه مي شوند.

به دليل نااميدي شديدي كه بر روح و افكار آنها حكم فرماست، موقعيت هايشان را به سادگي از دست مي دهند.
اين افراد هميشه تصوير نامفهوم و گنگي از خود دارند و شناخت كاملي از خود و استعدادهايشان ندارند، به همين دليل براي پيدا كردن راه صحيح زندگي شان با مشكل روبرو مي شوند.

حس اعتماد به نفس به شما اجازه مي دهد آزاد و مقتدرانه تصميم بگيريد و روابط بهتري را در زندگي اجتماعي و شخصي تان ايجاد كنيد.

چطور حس اعتماد به نفس خود را تقويت كنيم؟

شما بايد به خود بقبولانيد كه هر شخص داراي شخصيتي متمايز از ديگران است، بدين معنا كه شما در اين دنيا تك هستيد.
افرادي كه دچار كمبود اعتماد به نفس هستند مدام رنگ عوض مي كنند. هنگامي كه در كنار همسرشان هستند مشخصاتي كه او دوست دارد از خود بروز مي دهند، در كنار دوستانشان شخصيتي متفاوت از شخصيت همسرشان هستند و به همين ترتيب در ساير روابطشان.

شخصيت خود را حفظ كنيد، با تمام سلايق، علايق و احساسات. خود را همان طور كه هستيد نشان دهيد و رفتار كنيد.

تمام استعدادها، توانايي ها و خصوصيات شخصيتي تان را بر روي يك كاغذ بنويسيد اين كار به شما اعتماد به نفس مي دهد.

گاهي اوقات كمبود اعتماد به نفس ريشه در دوره ي كودكي و نوجواني دارد و به خاطر توصيفات نادرست و منفي كه از سايرين به خصوص نزديكان خود شنيده ايد.

۵كليد طلايي براي افزايش اعتماد به نفس

قبول كنيد كه حس خود باوري تان كم است

باور كنيد كه حس اعتماد به نفستان كم است و براي حل اين مشكل تلاش كنيد.

اگر شخصيت شما داراي خصوصيات توصيف شده در پاراگراف قبلي مي باشد، همين الان كه در حال خواندن اين مقاله هستيد، خود را از غرق شدن نجات دهيد.

براي آغاز اين كار از فعاليت هاي روزمره شروع كنيد براي مثال در گفتگو ها و مكالمات روزمره تان تمرين كنيد.

شخصيت واقعي تان را ابراز كنيد

اگر كسي شما را به راستي دوست داشته باشد به خاطر حسي كه در كنار شما بودن پيدا مي كند، همچنان به رابطه اش با شما ادامه مي دهد اما اگر شخصي تنها شما را به اين دليل دوست داشته باشد كه تمام صحبت هاي او را بدون هيچ چون و چرايي انجام مي دهيد، در برابر او مانند يك ربات هستيد و از خود هيچ گونه اراده اي نشان نمي دهيد، مسلماً دوستي او واقعي نيست.

ابتدا اين تمرين را در محيط خانواده خود انجام دهيد، به هنگام مصاحبت با والدين و خواهر و برادرتان، هنگامي كه از اين تمرين سر بلند بيرون آمديد و آمادگي لازم را پيدا كرديد اين بار در ميان اقوام و دوستانتان، اين كار را انجام دهيد.

در تماريني كه انجام مي دهيد خود را باور كنيد و مطمئن باشيد كه مثمر ثمر واقع مي شود در غير اين صورت در همان پله كه هستيد خواهيد ماند.

در روابطي كه داريد ، شخصيت واقعي تان را نمايش دهيد و ماسك خود را كنار بگذاريد ، تمام اين تماريني كه انجام مي دهيد باعث تقويت اعتماد به نفس شما مي شود پس آنها را با جديت تمام انجام دهيد.

در مرحله ي بعدي شما بايد استفاده از كلمه نه را ياد بگيريد

شما قبلاً و يا در حال حاضر اصلاً از اين كلمه استفاده نمي كرديد. اما بايد به مواردي كه مورد علاقه شما نيست جواب منفي بدهيد، براي مثال اگر نامزدتان كه به او علاقه داريد به شما پيشنهاد مي دهد كه به ديدن يك فيلم اكشن در سينما برويد در حالي كه شما به فيلم هاي رمانتيك علاقه داريد و اصلا به فيلم هاي اكشن تمايلي نداريد، عقيده خود را بيان كنيد به جاي اين كه آن را سركوب كنيد.

اين جملات مهم را به خاطر بسپاريد و مدام آنها را در طول روز تكرار كنيد

از صبح كه بيدار مي شويد تا شب هنگام كه براي خواب آماده مي شويد اين جملات مثبت را تكرار كنيد:

من مي توانم بهترين باشم، هر شخصي داراي توانايي هاي مخصوص مي باشد، من توانايي هاي لازم براي انجام اين كار را دارم.

شايد اين جملات به نظر شما خنده دار و كليشه اي برسند اما در طولاني مدت اثر فوق العاده ي آن را درك خواهيد كرد.

اما قبل از اينكه اين جملات را تكرار كنيد بايد احساسات منفي را از خودتان دور كنيد و به تغيير اساسي در خود اعتقاد داشته باشيد.

به جاي اينكه از مشكلات فرار كنيد در برابر آنها ايستادگي كنيد

به جاي اينكه از مشكلات فرار كنيد در برابر آنها بايستيد و موانع را از مسير خود برداريد، با اجراي تمام اين تمارين گام به گام از حس كمبود اعتماد به نفس فاصله بگيريد و بر عكس سريع تر به خود باوري دست پيدا خواهيد كرد.

 

منبع: زيباشو دات كام