سالم باشیم

بهداشت و درمان

خانه/بهداشت و درمان

اصلاح روش زندگي جهت درمان ديابت

5 شنبه 26 تير 1395
كم تحركي، سوءتغذيه و استرس عامل هاي اصلي بروز ديابت در افراد است

تغيير سبك زندگي اصلي ترين راه مقابله با ديابت
كم تحركي، سوءتغذيه و استرس عامل هاي اصلي بروز ديابت در افراد است . درست است كه ديابت زمينه ي ژنتيكي دارد اما با رعايت اصول سلامتي و تغيير سبك زندگي، احتمال بروز اين ژن كاهش خواهد يافت.

بر مبناي طب سنتي ايراني، اگر بتوانيم 6 عامل را كنترل كنيم، مي توانيم تعداد قابل توجهي از بيماري ها از جمله ديابت را كنترل و درمان كنيم.
 نخستين مساله هوا است، يعني جايي كه فرد تنفس مي كند بر سلامتي او تاثير انكارناپذير دارد. آلودگي هوا، خفگي سلولي و مسموميت داخل خون ايجاد مي كند.
 دومين مورد تغذيه است، مواد غذايي كه امروزه مصرف مي شود به علت افزايش حجم و هرم غذايي اشتباهي كه به همراه دارد، باعث زمينه ي بروز ديابت مي شود.
سومين مورد ميزان ورزشاست كه حتي اهميت آن از تغذيه هم مهمتر است. چرا كه تحرك سموم را از بدن آدمي مي زدايد و سطح انسولين را بالا برده و در نتيجه قند را پايين مي آورد.
دفع و احتباس را به عنوان چهارمين عامل مي توان عنوان كرد. دفع مواد زايد بدن و جلوگيري از يبوست و كاركرد سالم گوارشي و ادراري از جمله مهمترين عوامل پاكسازي بدن هستند.
پنجمين مورد تنظيم خواب و بيداري است كه در متابوليسم بدن تاثير مستقيم دارد .
آخرين مورد نيز وضعيت روحي و رواني است كه تاثير بسزايي در كاهش يا افزايش بيماري دارد.
 در ديدگاه طب سنتي ايران، كنترل وضعيت روحي و رواني در سلامت جسم و روح تاثير غيرقابل انكار دارد. پس از اين راهكارها، استفاده از داروها در رده ي بعد قرار مي گيرند.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:209