سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

از موهایتان بیشتر بدانید

5 شنبه 10 مرداد 1394
مو رشته های باریک، خوش حالت، قابل انعطاف و زیبایی هستند که خداوند به بشر ارزانی داشته است، تا شکل ظاهری انسان زیباتر جلوه کند.
مو رشته های باریک، خوش حالت، قابل انعطاف و زیبایی هستند که خداوند به بشر ارزانی داشته است، تا شکل ظاهری انسان زیباتر جلوه کند. تصور کنید که اگر ما انسان ها مو روی سر و مژه و ابرو نداشتیم، چقدر زشت و بد ترکیب بودیم.
به طور کلی مو جزء یکی از اعضای مفید برای سلامت انسان به حساب می آید. چرا که از طریق مو، هوا بهتر به بدن انسان می رسد. در نتیجه، آن عضوهایی که بهتر هوا دریافت می کنند سالم ترند و به وظایف محوله خود بهتر عمل خواهند کرد، همچنین انسان از لحاظ جسمی و روحی سالم تر، و با نشاط بیشتری به زندگی خود ادامه خواهد داد.

عوامل مهم رشد مو:

  • تغذیه مناسب و کافی
  • رعایت بهداشت
  • فعالیت منظم غدد چربی
ریزش مو ممکن است در اثر عوامل طبیعی یا غیر طبیعی باشد.

عوامل طبیعی:

پیری و ارثی.
پیری یکی از عوامل مهم و طبیعی ریزش مو به شمار می آید.
ارثی، در خانواده ای که پدر یا مادر دچار طاسی یا کم مویی باشند، معمولا فرزندان آن خانواده هم دچار کم مویی هستند.

عوامل غیر طبیعی:

غم و اندوه، شوک های ناگهانی، مطالعه و تفکر زیاد بدون تغذیه خوب و مناسب، بروز اختلال در ترمیم های سلولی، امراض مو.

1. امراض مو

خشکی بیش از حد، شوره سر، موخوره، شکستگی مو، عفونت های استافیلوکوکی، عفونت های قارچی، عوامل عفونی در هر نقطه بدن، کم خونی و ضعف عمومی.

2. غم و اندوه

غم و غصه زیاد و فشارهای شدید روحی آنقدر در وضع مو مؤثرند که می توانند در مدت زمان کوتاهی منجر به ریزش شدید و یا سفید شدن آن ها گردند.

3. شوک های ناگهانی

رشته های عصبی تحت تأثیر شوک های ناگهانی چنان ضربه های چکش مانندی را به ریشه مو وارد می آورند که ریشه مو توان نگهداری مو را از دست داده و در نتیجه موها شروع به ریزش می کنند.

4. مطالعه و تفکر زیاد بدون تغذیه خوب و مناسب

مطالعه و تفکر زیاد از حد سبب می شود که خون مرتبا متوجه سلول های مغزی باشد. در این حالت چون خون کافی به ریشه مو نمی رسد لذا در اثر کمبود تغذیه موها کم کم شروع به ریزش می نمایند. بنابراین کسانی که مطالعه و یا کارهای فکری زیادی دارند بهتر است برای حفظ موهای خود به امر تغذیه مناسب بسیار توجه داشته باشند. یکی از عوامل مهم ریزش مو کمبود آهن شناخته شده است. لذا مصرف غذاهایی که حاوی آهن باشند در دراز مدت می توانند ریزش مو را متوقف نمایند.

5. بروز اختلال در ترمیم های سلولی

در ترمیم های سلولی غده هیپوفیز (غده کوچک است واقع در قاعده جمجه) نقش مهمی را به عهده دارد و کیفیت مو را می تواند تغییر دهد، آن را زبر و خشن و یا خشک و شکننده نماید. هر فعالیت اضافی غده هیپوفیز ممکن است باعث ریزش مو گردد.

کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب دائرة المعارف گیاه درمانی ایران، نسخه های شفابخش / احمد حاجی شریفی/ ناشر: حافظ نوین/ ص27