سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

از شير گرفتن تدريجي كودك

5 پنج شنبه 26 آذر 1394
در حدود يك سالگي به تدريج كودكتان را از شير بگيريد؛ براي اين كار ابتدا وعده هاي شيردهي روزانه، و سپس وعده هاي شير به هنگام خواب را حذف كنيد.

بسياري از مادران و كودكان مي توانند در يك بازه ي زماني چند هفته اي يا چند ماهه به تدريج شير خوردن را كم كنند. اين كار بسيار طبيعي انجام مي گيرد، چراكه تقاضاي كودك براي شير كم و كمتر مي شود. معمولا وعده هاي شيردهي روزانه اولين وعده هايي هستند كه حذف مي شوند، به تدريج و به ترتيب. شايد متوجه شويد كه كودك معمولا قبل از چرت بين روز و خواب شبانه بيش از هر زمان ديگري به شير خوردن علاقه نشان مي دهند. اين به دليل آن است كه مكيدن او را آرام و آماده ي خواب ميكند. به همين سبب اين وعده ها جزو آخرين وعده هاي غذايي هستند كه حذف مي شوند. اين وعده ها ممكن است به تدريج كوتاه شوند، تا جايي كه كودك فقط چند دقيقه پيش از خواب نياز به خوردن شير داشته باشد. اين يكي از علائم خوبي است دال بر اينكه كودك ديگر آمادگي آن را دارد كه به كل از شير گرفته شود و از اين به بعد پيش از اينكه او را در گهواره بگذاريد، فقط به آغوش شما نياز دارد.

وقتي براي اولين بار كودك را بدون شير دادن در گهواره اش مي گذاريد، كمي برايتان عجيب خواهد بود. خيالتان راحت، اين كار هيچ تاثير منفي و بدي روي او نخواهد گذاشت. اين يكي از گام هاي طبيعي در روند زندگي او و شماست، حتي اگر در حال حاضر بابت آن ناراحت و ناخشنود باشيد.

شيردهي را ناگهاني قطع نكنيد. اين كار هم كودك را ناراحت خواهد كرد و هم براي شما ناراحتي هاي زيادي در ناحيه ي سينه به وجود خواهد آورد و حتي ممكن است شما را در معرض ابتلا به عفونت سينه يا انسداد مجاري شيردهي قرار دهد. قطع كردن شيردهي به صورت ناگهاني، باعث بوجود آمدن بحران هورموني و جدي در مادر مي شود.

كاهش ناگهاني هورمون پرولاكتين (هورموني كه باعث توليد شير و ايجاد نشاط در شماست) مي تواند خيلي روي خلق و خوي شما تاثير بگذارد، بخصوص وقتي كه با ناراحتي و نگراني خفيف حاصل از قطع شيردهي هم همراه شود. اگر سابقه ي افسردگي داريد، كودك شير خوارتان را به آهستگي تمام از سينه جدا كنيد و به ماجرا زمان كافي بدهيد. اين كار به بدن شما زمان مي دهد كه خود را با كاهش سطح پرولاكتين وفق دهد و از بروز يك شك عصبي بزرگ در شما جلوگيري خواهد كرد.

اگر آمادگي متوقف كردن شيردهي شبانه را داريد و با پستانك هم مخالف نيستيد، در چنين مواقعي مي توانيد آن را در دهان كودك بگذاريد. اگر اين كار با يك سري بوس و بغل درست و حسابي همراه شود، كودك احتمالا كاملا آماده ي خواب شده و آرام و راحت مي خوابد.

يادتان باشد كه لاكتوز شير مادر تمام شب روي دندان هاي كودك ميماند و ممكن است ايجاد پوسيدگي كند. اگر كودك را پيش از خواب شير مي دهيد، پس از پايان كار و پيش از آنكه او را در گهواره قرار دهيد، دندان هايش را با پارچه ي خيس پاك كنيد.

اگر مي بينيد كودك انگار اصلا قرار نيست از خير آخرين جلسات شيردهي بگذرد، نگران نشويد. اگرچه بسياري از پزشكان توصيه مي كنند كودك را در حدود يك سالگي از شير بگيريد، هيچ كدامشان مخالف ادامه ي اين كار نيستند، اگر اين كار قبل از خواب باعث آرامش او مي شود. اگر كودكتان در ماه دوازدهم آمادگي از شير گرفته شدن را ندارد، شايد در سيزده يا چهارده ماهگي اين آمادگي را پيدا كند. به علائمي كه در وجناتش مي بينيد، توجه كنيد؛ اگر خودش از تعداد جلسات شيردهي كم نكرد، اين كار را برايش انجام دهيد. مقدار زمان شير خوردن او پيش از چرت هاي بين روزش دست تان باشد و هر چند روز، يك دقيقه از آن زمان كم كنيد. سپس همين كار را با شير خوردن شبانه اش انجام دهيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب اولين سال تولد كودك به زبان آدميزاد/ دكتر جيمز گِيلُرد و ميشل هِيگن/ مترجم: روجا خداپرست/ ناشر: هيرمند/ ص317