سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

از بين بردن موهاي زائد به روش طبيعي

5 دوشنبه 16 آذر 1394
با كمك زردچوبه به راحتي مي توانيد موهاي زائد خود را از بين ببريد و به پاكسازي پوست كمك كند از ديگر مواد تشكيل دهنده اين خمير شير مي باشد كه باعث نرمي و صافي پوست مي شود.

موهاي زائد بدن و به ويژه صورت، مشكل هميشگي بسياري از خانم ها است. همه خانم ها به دنبال روش هايي براي از بين بردن موهاي زائد بدن خود هستند و براي اين كار راه هاي زيادي را امتحان مي كنند حتي براي اينكه از شر موهاي زائد خود رها شوند حاضرند خود را به زير تيغ جراحان ببرند و انواع عمل هاي جراحي، ليزر، الكتروليز، اشعه ايكس و بسياري روش هاي ديگر كه دردناك نيز هستند را امتحان كنند.

بعضي خانم ها كه به دلايل مختلف نمي توانند از روش هاي مانند جراحي، ليزر، الكتروليز و يا اشعه ايكس استفاده كنند و يا تحمل درد روش هايي مانند موم را ندارند، به دنبال راه هايي براي از بين بردن موهاي زائد بدن به روش هاي خانگي هستند. اما اين روش هاي خانگي كدامند؟ چگونه مي توان در خانه از شر موهاي زائد خلاص شد؟ اگر مي خواهيد پاسخ اين سؤالات را بيابيد و اطلاعات كاملي در مورد روش هاي خانگي رفع موهاي زائد به دست بياويد اين مقاله را از دست ندهيد چون ما در اين مقاله به انواع روش هاي خانگي براي از بين بردن موهاي زائد مي پردازيم.

استفاده از سنگ پا

خلل و فرجي كه بر روي سنگ پا وجود دارد مي تواند براي از بين بردن و تخريب فوليكول هاي مو مورد استفاده قرار گيرد. بعد از اينكه سطح مورد نظر را با صابون يا ساير نرم كننده ها پوشانديد، به آرامي و بدون فشار خيلي زياد سنگ پا را بر روي پوست ناحيه بكشيد. توجه كنيد كه عدم استفاده از نرم كننده (مثل صابون) و يا فشار خيلي زياد مي تواند باعث پوسته دادن پوست بدن و همچنين ظاهر شدن جوش و لكه هاي قرمز در سطح پوست شود.

استفاده منظم از سنگ پا در زمان استحمام مي تواند به مرور زمان حجم موهاي زائد را كم و حتي به كلي از بين ببرد.

زردچوبه

گرد نخود و پودر زردچوبه: استفاده از اين روش در هندوستان بسيار گسترده است. البته مردم محلي در برخي از نواحي ايران نيز از اين شيوه براي از بين بردن موهاي زائد در كودكان استفاده مي كنند. اعتقاد بر اين است كه اگر مخلوطي از گرد نخود به همراه زردچوبه و شير آغوز را بر روي پوست كودك يا نوزاد قرار دهيد، در آن نواحي مو رشد نخواهد كرد. البته اين روش تنها از طريق تجربه به دست آمده است و تحقيقات علمي در اين زمينه لازم به نظر ميرسد.

خمير زردچوبه: اين خمير داراي يك خاصيت عالي و كاملاً گياهي مي باشد. با كمك زردچوبه به راحتي مي توانيد موهاي زائد خود را از بين ببريد. از ديگر مواد تشكيل دهنده اين خمير شير مي باشد كه باعث نرمي و صافي پوست مي شود.

طرز تهيه خمير زردچوبه:

اول از همه زردچوبه و شير، به نسبت ۱:۲ (۱ زردچوبه و ۲ شير) باهم مخلوط كنيد و روي حرارت كم قرار دهيد آنقدر مخلوط را هم بزنيد تا حالت خميري پيدا كند ، اجازه دهيد سرد شود در صورت لزوم مي توانيد   خمير زردچوبه را در يخچال قرار دهيد. مقدار كمي نمك و ۱ قاشق غذاخوري آرد ذرت را به خمير خود اضافه كنيد.

روش استفاده:

ابتدا دوباره مقداري كمي آرد ذرت را به مناطقي كه مي خواهيد پاكسازي كنيد بزنيد، سپس لايه اي نازك از خمير را در جهت رشد مو روي قسمت مورد نظر پخش كنيد، و آن را با يك تكه پارچه تميز بپوشانيد بعد از۲۰دقيقه خمير جذب پوست مي شود سپس پارچه را برداريد و پوست را با آب گرم بشوييد اين روش را ۲ بار در هفته تكرار كنيد تا زودتر به نتيجه مورد نظر برسيد. اين روش معمولاً در هند استفاده مي شود كه يك اثر عالي در حذف دائمي موهاي زائد دارد.

نكته: اين خمير بيشتر براي موهاي بدن به كار مي رود اما اگر براي صورت مي خواهيد استفاده كنيد، رنگ آن تا ۲۴ ساعت بر روي پوست صورت باقي مي ماند.

روش هاي ديگر با استفاده از زردچوبه:

1. دو قاشق غذاخوري ماست، دو قاشق غذاخوري آرد و نصف يك قاشق چاي خوري پودر زردچوبه را با هم تركيب نماييد. خميري كه از اين مواد به دست مي آيد را روي موهاي زائد پوست صورت خود بگذاريد. اجازه دهيد آن خمير روي پوستتان خشك شود. سپس به آرامي پوست خود را بماليد تا آن مواد از پوستتان جدا بشوند. استفاده مكرر از اين خمير به مدت چند ماه مي تواند براي هميشه موهاي زائد صورت شما را از بين ببرد.

2. يك عدد پاپاي خام را با يك دوم قاشق چاي خوري پودر زردچوبه به خوبي با هم تركيب كنيد. اين خمير براي از بين بردن دائمي موهاي زائد بسيار مؤثر است. صورت خود را با اين خمير به مدت ۱۵ دقيقه ماساژ دهيد و سپس پوستتان را بشوييد. انجام اين عمل به مدت يك بار در هفته موجب خواهد شد نتيجه دلخواه را به دست آوريد.

روش هاي ديگر براي از بين بردن موهاي زائد

چاي نعناع

گاهي اوقات عدم تعادل هورموني در بدن باعث افزايش رشد موهاي زائد و ضخيم مي شود. در اين بين، مهمترين هورمون، تستوسترون است. اين هورمون كه عامل اصلي بروز صفات مردانه مي باشد مي تواند در برخي از زنان نيز بيشتر از مقدار طبيعي وجود داشته باشد. چاي نعناع مي تواند باعث كاهش مقادير هورمون تستوسترون در بدن شود و در نتيجه منجر به كاهش رشد موهاي زائد شود. نوشيدن يك فنجان در صبح براي رسيدن به نتيجه مطلوبتر توصيه ميشود.

توجه نماييد كه به دليل تأثير اين روش بر روي هورمون ها، قبل از استفاده از اين روش با پزشك مشورت كنيد.

تركيب عسل، ليمو و شكر

يك موم خانگي كه به آساني تهيه مي شود و مي توانيد مورد استفاده قرار دهيد. اگر از كرم ها و موم هاي تجاري براي زدودن موهاي دست و پا استفاده مي كنيد، مي توانيد به جاي آنها از تركيب عسل، آب ليمو و شكر استفاده كنيد. اين مواد را به نسبت ۶:۱:۳ (به ترتيب) با هم تركيب كنيد. ( يعني ۳ قاشق عسل، ۱ قاشق آب ليمو و ۶ قاشق شكر) و بعد از اينكه خوب آنها را مخلوط كرديد، مخلوط بدست آمده را درون ماكروفر و يا يك ماهيتابه قرار دهيد تا خوب حرارت ببيند و به حالت ژل مانند تبديل شود.

حال مي توانيد از اين موم استفاده كنيد، وقتي خنك شد آن را بر روي موضع مورد نظر قرار دهيد. لايه نازكي از موم ساخته شده را بر روي پوست قرار دهيد و يك پارچه روي آن بكشيد. بعد از چند دقيقه، موم را در جهت خلاف رشد موهاي ناحيه بكشيد. موضع را با آب گرم شست و شو دهيد و براي نرم شدن پوست، از محصولات نرم كننده و مرطوب كننده استفاده كنيد.

روش ديگر با استفاده از عسل

4 قاشق غذاخوري عسل و ۲ قاشق چايخوري آب ليمو را با هم تركيب كنيد. سپس اين تركيب را در جهت مو بر روي موهاي زائد خود بماليد. پس از ۱۵ دقيقه مي توانيد پوستتان را بشوييد. براي گرفتن نتيجه مطلوب اين عمل را دو بار در هفته انجام دهيد.

كاغذ سمباده

استفاده از اين روش به هيچ عنوان در نواحي با پوست حساس توصيه نمي شود و ممكن است در برخي افراد ايجاد حساسيت كند و يا دردناك باشد. براي به كارگيري اين روش، كاغذ سمباده نرم را انتخاب كنيد و به آرامي بر روي پوست بكشيد، همچنين به جاي اينكه از كاغذ سمباده نرم استفاده كنيد مي توانيد از كيسه حمام (در كنار ليف) استفاده كنيد. هيچ وقت كيسه حمام يا كاغذ سمباده را بر روي پوست صورت نكشيد. اين روش ممكن است در برخي نواحي موهاي زيادي را حذف نكند ولي مي تواند تا حدودي مؤثر باشد.

سفيده تخم مرغ

يك عدد سفيده تخم مرغ را با يك قاشق چاي خوري شكر و يك قاشق چاي خوري آرد ذرت كاملاً با هم تركيب نماييد. سپس اين خمير را روي موهاي زائد قرار دهيد. بگذاريد اين خمير بر روي پوستتان خشك شود. پس از خشك شدن مي توانيد آن را پوسته پوسته كرده و از پوستتان جدا سازيد. هفته اي ۲ بار از اين خمير استفاده كنيد.

ريحان و پياز

 ۹ تا ۱۲ عدد برگ ريحان تازه و غشاء (پوسته) ۲ عدد پياز را برداريد. سپس آنها را به خوبي با هم خرد و تركيب كنيد. اين تركيب را بر روي قسمت هايي از صورتتان بگذاريد كه داراي موهاي زائد مي باشد. با استفاده از اين تركيب به مدت ۱ ماه به نتيجه مطلوب خواهيد رسيد و امكان اينكه براي هميشه از دست اين موهاي زائد رها گرديد، بسيار زياد است.

 

منبع: آكاايران