سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

ادويه هاي لاغر كننده

5 چهار شنبه 30 تير 1395
ادويه‌هايي وجود دارند كه مسير لاغرشدن را براي شما هموارتر مي‌كنند. اگر دوست داريد لاغر شويد، مصرف آنها را در رژيم غذايي‌تان بگنجانيد

براستي ادويه‌ها تاثيري جادويي بر عطر، طعم و رنگ غذا دارند، اما گذشته از اين، هر كدام از آنها يك سري خواص ويژه و تكرارناشدني را در خود گنجانده است كه از آن ادويه، دارويي فوق‌العاده براي درمان و سلامت بخشيدن به جسم و روح انسان ساخته است. شايد شما پيش از اين ادويه‌ها را فقط به چشم عاملي براي بهتركردن طعم و عطر غذا مي‌ديديد، اما به شما توصيه مي‌كنيم راجع به خاصيت‌هاي بي‌نظير آنها هم تحقيقاتي داشته باشيد تا متوجه شويد كه علاج بسياري از ناراحتي‌هايي كه خود يا خانواده‌تان با آنها دست و پنجه نرم مي‌كنيد در مصرف ادويه‌ها نهفته است.

- زردچوبه: اسمش كه به ميان مي‌آيد، ناخودآگاه به ياد يك بشقاب دمپختك باقلا مي‌افتيم كه كاسه‌اي كوچك شيشه‌اي پر از ترشي در كنارش جا خوش كرده است، اما مصرف زردچوبه فقط به اين يك غذا محدود نمي‌شود و در بسياري از ديگر غذاهاي ما ايراني‌ها ازجمله آش، قيمه و كباب تابه‌اي جايگاه خود را حفظ كرده است. التهابات بالاي بدن ازجمله عوامل چاقي و افزايش وزن است. زردچوبه التهابات را كاهش مي‌دهد و به اين ترتيب به لاغرشدن و تناسب اندام كمك مي‌كند.

- دارچين: عطر دل‌انگيزش به غذا، شيريني و چاي، جاني دوباره مي‌بخشد. دارچين ميزان قندخون را كنترل مي‌كند، شما را در مقابل ديابت حفظ مي‌نمايد و گذشته از اين، اشتها را كاهش مي‌دهد. از اين پس، هرگاه خورش قرمه‌سبزي درست كرديد، بيش از پيش به فكر افزودن دارچين به آن باشيد.

- فلفل قرمز: فلفل قرمز، اين ادويه تند و تيز و خوشمزه خواص فراواني ازجمله درمان سرماخوردگي، درمان ناراحتي‌هاي قلبي و ويژگي‌هاي ضدسرطان را در خود گنجانده است. فلفل قرمز چربي‌سوز است و مي‌تواند به لاغري شما كمك كند. از اين گذشته، تجربه نشان مي‌دهد اگر غذا تند باشد، فرد نمي‌تواند زياد بخورد و به دليل تشنگي، مجبور به نوشيدن آب فراوان است. بنابراين مصرف فلفل قرمز يعني لاغر شدن!

- زنجبيل: داستان آدمك زنجبيلي را به خاطر داريد؟ هماني كه از تنور آشپز پريد، دويد و دويد و به جنگل رفت؛ به زرنگي و تر و فرز بودن خود اعتماد داشت و براحتي از دست خرس و شير و خرگوش فرار كرد تا اين كه بالاخره يك روباه كلك او را به دام انداخت و به خدمتش رسيد. البته اين آخر و عاقبت تمام آدمك زنجبيلي‌هاست و هريك از آنها بايد توسط ما خورده شوند، زيرا زنجبيل يكپارچه خاصيت است. اين ادويه مفيد اشتها را كاهش مي‌دهد و به هاضمه كمك مي‌رساند. از اين رو، ماده‌اي مفيد براي لاغري است. روزانه يك قاشق چايخوري زنجبيل تازه يا حجم بسيار كمتري زنجبيل خشك مي‌تواند فايده آن را به بدن شما برساند.

- فلفل سياه: ماده‌اي در درون فلفل سياه وجود دارد به نام پيپرين كه موجب تندي طعم فلفل مي‌شود. پيپرين به روند كالري‌سوزي از طريق توليد حرارت (ترموژن) كمك مي‌كند، متابوليسم را افزايش مي‌دهد و موجب جذب بهتر مواد مغذي مي‌شود.

- زيره: گذرتان كه به كرمان افتاد، مقدار زيادي از اين ادويه خوش‌عطر را تهيه كنيد و با خودتان به خانه ببريد. زيره خواص پرفايده فراواني دارد و يكي از آنها چربي‌سوزي و كاهش‌دهندگي اشتهاست. زيره را پودر كنيد و روي برنج خود بپاشيد يا عرق زيره سياه را از عطاري تهيه و جداگانه مصرف كنيد. خيلي‌ها معتقدند همين مصرف زيره باعث شده كه كرماني‌ها از تناسب اندام خوبي برخوردار باشند.

- هل: اين بار كه خواستي چاي لاهيجان را دم كني و آن را به همراه خانواده نوش جان كني، يك دانه هل هم داخل قوري‌ات بينداز تا هم از عطر و بويش لذت ببري و هم يك دنيا خاصيت خوب را به جسم و روحت هديه كرده باشي. عطر هل روحيه را تقويت و در فرد احساس خوشبيني ايجاد مي‌‌كند. هل گلوكز خون را كاهش مي‌دهد و انسولين را كنترل مي‌كند و همچنين كلسترول را پايين مي‌آورد. به اين ترتيب، دوست تناسب اندام شماست. هل را از قوري چاي‌تان جدا نكنيد، اما در مصرف آن هم افراط به خرج ندهيد، زيرا زياده‌روي در مصرف هل موجب تپش قلب خواهد شد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:162