سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

اثرات نرم كننده، ژل و تافت بر موها

5 پنج شنبه 14 آبان 1394
بيشتر آدم‌ها از اين كه موهايشان بعد از حمام حالت وز به خود مي‌گيرد و به سختي شانه مي‌شود، شاكي هستند و دوست دارند بعد از حمام كردن، موهايي نرم، صاف و درخشنده داشته باشند.

بيشتر آدم‌ها از اين كه موهايشان بعد از حمام حالت وز به خود مي‌گيرد و به سختي شانه مي‌شود، شاكي هستند و دوست دارند بعد از حمام كردن، موهايي نرم، صاف و درخشنده داشته باشند. شايد شما هم جزء همين افراد باشيد و شايد تا به حال، راه‌هاي زيادي را امتحان كرده باشيد. به هر حال به نظر مي‌رسد استفاده ازنرم‌كننده و حالت‌دهنده (كانديشنر) مي‌تواند يكي از آسان‌ترين و بي‌دردسرترين راه ‌حل‌ها باشد.

نرم‌كننده

حالت‌دهنده يا كانديشنر از موادي تشكيل شده كه در ساختار مولكولي آن بار مثبت وجود دارد. خنثي شدن بار الكتريكي مو توسط حالت‌دهنده باعث مسطح شدن پولك‌هاي مو و صاف شدن آن‌ها و در نتيجه حالت‌پذيري، درخشش و سهولت شانه زدن در حالت خشك و مرطوب مي‌شود.

هر چه جنس مو خشك‌تر باشد، نياز بيشتري به حالت‌دهنده دارد. طوري كه براي موهاي خيلي خشك و آسيب‌ديده، از حالت‌دهنده‌هايي با نفوذ ‌عمقي ‌استفاده مي‌شود.

به طور كلي، حالت‌دهنده‌ها دو دسته هستند:

دسته اول آن‌هايي‌ هستند كه بعد از شامپو زدن استفاده مي‌شوند و قبل از خشك كردن نياز به آبكشي دارند، بنابراين مقدار كمي از آن روي مو باقي مي‌ماند.

دسته دوم از حالت‌دهنده‌ها، نياز به آبكشي ندارند، بنابراين تا دفعه بعد كه شامپو زدن انجام مي‌شود، به طور كامل روي موها باقي مي‌مانند.

بر خلاف آبكشي شامپو كه هر چه بيشتر باشد بهتر است، براي آب‌كشي حالت‌دهنده زياد افراط نكنيد. چون همان‌طور كه گفته شد، بايد مقداري از حالت‌دهنده روي سطح موي شما باقي بماند. براي اين منظور، حالت‌دهنده را زماني استفاده كنيد كه قصد داريد از حمام خارج شويد.

نكته ديگر اين است كه تنها مقدار كمي از حالت‌دهنده بايد روي موي شما باقي بماند، در حدي كه هنوز احساس كنيد سطح مو ليز است، زيرا باقي گذاشتن مقدار زيادي از حالت‌دهنده، نه تنها باعث نرمي ‌و حالت‌پذيري بيشتر مو نمي‌شود، بلكه باعث احساس سنگيني و كدورت مو شده و آن را بد حالت مي‌كند. البته روي موهاي زبر و ضخيم، ناچاريد مقدار بيشتري از حالت‌دهنده به جا بگذاريد تا اثر كند.

حالت‌دهنده

شكل دادن به مو تاريخچه‌اي بسيار طولاني به قدمت دوران باستان دارد. در آن دوران، از استوانه‌هاي فلزي، روغن‌ها و مواد معطر براي اين كار استفاده مي‌شد، اما الان فرآورده‌هاي گوناگوني توليد شده كه بخشي از درآمد ما صرف خريداري آن‌ها‌ ‌مي‌شود.

شما با اين فرآورده‌ها چقدر آشنايي داريد؟ ژل، اسپري، موس، فوم، كرم، واكس و ... و اين كه هر كدام چه فايده و ضررهايي دارد.

مواد حالت‌دهنده ي مو، همگي از نظر شيميايي، پليمرهاي حل شده در حلال مايع هستند. از نظر تركيب شيميايي، ژل، موس‌ و فوم، پليمرهايي بر پايه ي آب هستند و اسپري بر پايه ي الكل است (در نتيجه بهتر است در استفاده از اسپري حتما مباحث شرعي را رعايت كنيد) و كرم‌ها بر پايه ي روغن.

وظيفه پليمرهاي موجود در اين تركيبات، اين است كه رشته‌هاي مو را به هم وصل كند، ضمن اين كه پوشش پليمري محيط بر تارهاي به هم چسبيده ي مو، باعث افزايش حجم كلي آن‌ها مي‌شود.

ژل؛ چرب ‌و چيلي سيخ‌سيخ‌كن

در حال حاضر، ژل‌هاي مو به دو دسته ي كلي تقسيم‌بندي مي‌شوند. ژل‌هاي روغني يا ميكرو ژل‌ها كه به صورت امولسيون‌هاي شفاف روغن در آب هستند. (قطرات روغن آن‌قدر كوچك‌اند كه امولسيون شفاف به نظر مي‌رسد.) اين نوع ژل‌ها بيشترجهت درخشندگي و گره‌گشايي از مو موقع برس يا شانه كردن استفاده مي‌شوند.ژل بايد پوششي سبك، قابل انعطاف و شفاف روي مو بر جا بگذارد و درخشندگي خاصي به آن بدهد. ضمن آن كه گره‌ها و الكتريسيته ي ساكن مو را تا حدي كم مي‌كند.

هر چه مقدار ماده مصرف شده كمتر باشد، موها شل‌تر خواهند ايستاد. ولي مصرف بيش از حد ژل، موجب كدر شدن موها مي‌شود، طوري‌ كه اين مواد مانند دانه‌هاي برف يا شوره ي سر روي موها جمع مي‌شوند.

ژل‌ها نسبت به موس‌ها قوام سفت‌تر و كم‌انعطاف‌تري به موها مي‌دهند و براي آرايش‌ها و مدل‌هايي كه نياز به قوام و انعطاف‌ناپذيري مو دارند، به كار مي‌روند.

بيشتر توليدكنندگان براي موهاي معمولي و موهايي كه به سختي حالت مي‌گيرند، فرمول‌هاي جداگانه دارند.

موس؛ نرم ونازك مثل كف

موس يا فوم، يكي از محصولات شكل‌دهنده مو است كه به شكل كف‌ِ كرم‌مانند، از بطري خارج مي‌شود.

مواد تشكيل‌دهنده‌ ي آن شبيه ژل مو است، با اين تفاوت كه در قوطي‌هاي تحت فشار است و در تركيب آن، علاوه بر مواد فعال، مقدار كمي ماده ي پيشران وجود دارد كه وظيفه خارج كردن ماده و توليد كف را دارد. اين كف با شانه روي مو پخش مي‌شود.

موس لايه ي نازك تري نسبت به ژل روي مو به‌ جا مي‌گذارد. در عوض، قدرت نگهداري كمتر و توانايي كمتري در شكل دادن مو دارد و آدم در موقع استفاده از موس، نسبت به ژل احساس بهتري دارد. موس‌ها در واقع براي قوام ‌و ضخامت دادن به مو در نظر گرفته شده‌اند و بيشتر به همراه سشوار استفاده مي‌شوند.

تافت؛ فيس‌فيس پر فروش

‌افشانه‌ها يا اسپري‌هاي مو، محلول‌هايي هستند كه وقتي به مو زده مي‌شوند، ‌پوشش نازكي با استحكام كافي ايجاد مي‌كنند كه بعد از تبخير حلال، مو را در جاي خود‌ ‌نگه مي‌دارد.

اسپري‌هاي مو دو دسته‌اند:

  • اسپري مدل‌دهنده كه براي مدل دادن به موها به كار مي‌رود.
  • اسپري تثبيت‌كننده كه براي تثبيت مدل مو، استفاده مي‌شود.

هر چه قطرات اسپري با اندازه ي درشت‌تري پراكنده شوند، موها با قدرت بيشتري به هم متصل مي‌شوند، ولي در عوض ديرتر خشك مي‌شوند و مو حالت چسبناك به خود مي‌گيرد.

هر چه اندازه قطره‌هاي اسپري كوچك‌تر باشد، قدرت اتصال موها كمتر شده، زودتر خشك مي‌شود و با برطرف شدن حالت چسبناك، احساس بهتري هنگام دست كشيدن به موها، بر جاي مي‌ماند.

 

منبع: تبيان