سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

اتوي مو بي خطر نيست

5 دوشنبه 20 مهر 1394
اسپري‌‌ها و حالت دهنده‌‌هاي مو، ژل‌ها و استفاده از اتو مو سلامت مو را به خطر مي‌اندازد. استفاده از اتوي مو، شادابي و شفافيت مو را از بين مي‌برد و در دراز مدت موجب تغيير جنس مو مي‌شود.

اسپري‌‌ها و حالت دهنده‌‌هاي مو، ژل‌ها و استفاده از اتو مو سلامت مو را به خطر مي‌اندازد. استفاده از اتوي مو، شادابي و شفافيت مو را از بين مي‌برد و در دراز مدت موجب تغيير جنس مو مي‌شود. 

روي سخن ما با آن دسته از خانم‌هايي است كه از حالت دهنده‌هاي برقي مو استفاده مي‌كنند و از آسيب‌هاي احتمالي اين دستگاه‌ها براي موهايشان بي‌خبرند. 

حالت دهنده‌هاي برقي متنوعي در بازار هستند كه براي بعضي از مدل‌هاي مو ممكن است رضايت شما را تامين ‌كنند. چون بعضي از اين مدل‌هاي مو به تكنيك شستن، حالت دادن و سپس خشك كردن احتياجي ندارند و اتوهاي حالت دهنده برقي براي اين منظور مورد استفاده فراواني قرار گرفته‌اند. 

از طرف ديگر، نوع زندگي كنوني و نبود وقت كافي براي شامپو كردن مرتب و آرايشگاه رفتن منظم براي فر كردن، موجب استفاده گسترده‌تر از اين وسايل شده است. 

حالت دهنده‌هاي برقي اغلب استوانه‌هاي پلاستيكي سفتي هستند كه اندازه‌هاي متعدد دارند و سطح آنها صاف، مودار يا دندانه‌دار است. 

نوعي كه سطح آن صاف مودار است، نسبت به انواع ديگر ارجح است، چون موقع باز كردن از موها، كمتر موجب ايجاد صدمه و درهم رفتن آنها مي‌شود.

دستگاه‌هايي كه فركننده برقي هستند، داراي كليد خودكار بوده و در درجه حرارت مشخصي خاموش مي‌شوند. 

بيشتر آنها فيوز اطمينان دارند كه از گرم شدن بيش از حد حالت دهنده‌ها و سوختن موها جلوگيري كند. 

حتي بعضي از اين حالت دهنده‌ها محفظه آب دارند كه با ايجاد بخار، موجب اضافه شدن رطوبت به موها مي‌شوند و حالت گرفتن اوليه موها را آسان‌تر مي‌كند. 

گرماي حاصل از اتوهاي فركننده سبب شكستن بعضي از پيوندهاي هيدروژني ضعيف مو شده و موجب فر شدن موقتي آنها مي‌شود. 

اغلب اتوهاي فركننده درجه حرارت بالا دارند و از رسيدن حرارت به حد سوختن موها (100 درجه سانتي‌گراد) جلوگيري مي‌كند. 

يادتان باشد كه موهاي بي‌رنگ شده يا صاف شده را نبايد هر روز با اين اتوها حالت دهيد، به خصوص فركننده‌‌هايي كه برس پلاستيكي دارند، درهم رفتگي مو را زياد مي‌كنند و صدمه بيشتري مي‌زنند. 

به علاوه، اتوي فركننده قوي نسبت به نوع متوسط آن بيشتر موجب سوختن مو يا پوست سر مي‌شود، ولي اغلب چون فر شدن موها را با دوام‌تر انجام مي‌دهد (به قيمت آسيب به موها) مورد توجه شماست. 

استفاده دراز مدت از اتوي مو مي‌تواند شادابي و شفافيت مو را از بين ببرد و مو يكنواختي خود را از دست بدهد. پس بهتر است از آن به دفعات كم استفاده كرد. 

 10نكته براي اتو كشيدن مو

براي اينكه بدانيم چگونه بايد از اتوي مو استفاده كنيم تا آسيب كمتري به موها برسد، چند نكته ي مهم را بايد مد نظر داشته باشيم: 

1. قبل از اتو كشيدن موها، حتما موها را با سشوار خشك كنيد وآب موها را كاملا بكشيد. 

2. بعد از خشك كردن، از براق كننده هاي مو در لابه لاي موها بزنيد. 

3. اگر موهاي خيلي فر يا وزي داريد، لايه هاي مو را براي اتو كشيدن، باريك و نازك برداريد. 

4. براي موهاي تقريبا صافي كه فقط موج دارند و مي خواهيد آنها را لخت كنيد، حتما قبل از اتو، موادي مثل واكس مو يا كرم مو به مقدار كم به نوك انگشتان زده و به همه جاي موها بماليد تا پوششي بين موي شما و اتو باشد و از سوختن مو جلوگيري شود، چرا كه اين موها نسبت به موهاي فر شكننده تر و ضعيف ترند و مقاومت كمتري دارند. 

اما در مورد موهاي فر تنها قبل از اتو، از براق كننده ها استفاده شود و از واكس و كرم مو بعد از اتو، براي گرفتن خورده موهاي روي سر و موخوره ها، آن هم به مقدار خيلي كم كف دست ها زده و روي موها بكشيد (استفاده به مقدار زياد از واكس و كرم بعد از اتو در موهاي فر، موها را وز خواهد كرد و قبل از آن هم در صاف كردن آنها، شما را دچار مشكل مي سازد). 

5. براي موهاي خيلي فر بعد از يك بار اتو كشيدن همه موها با لايه هاي نازك، مقدار كمي واكس مو را كف دست ها زده و روي موها بكشيد و بعد دوباره با جدا كردن لايه هاي ضخيم تر مو، آنها را اتو كنيد تا كاملا لخت و صاف شوند. 

6. حتي الامكان با فاصله 2 سانتيمتر از ريشه، موها را اتو بكشيد، زيرا اتو كشيدن موها از ريشه و نزديك پوست سر، به موها آسيب جدي رسانده و باعث ريزش آنها خواهد شد. 

7. استفاده مكرر و زياد از اتوي مو باعث ريزش و كم شدن و فاصله انداختن بين موها خواهد شد. پس بهتر است تنها در مواقع خاص و گاهي اوقات، اين كار را انجام دهيد. 

8. موهاي رنگ و هايلايت و مش شده را حتما قبل از اتو با مقدار كمي واكس مو بپوشانيد تا كمتر آسيب ببينند، زيرا دكلره و رنگ، مقاومت مو را در برابر حرارت كم مي كند و به راحتي با گرم شدن موها، آنها از وسط شكسته و مي ريزند. 

9. براي موهاي خيلي فر چه طبيعي و چه رنگ شده قبل از اتو، بعد از شستشوي موها حتما از نرم كننده استفاده شود تا راحت تر موها صاف شوند، ولي در مورد موهاي نازك اما حالت دار توصيه نمي شود. 

10. از زدن ژل مو يا تافت و مواد چسبنده بعد از اتو كشيدن موها خودداري كنيد، مگر در موارد شينيون يا مدل هاي فانتزي خاص كه بايد مو سفت و چسبنده شود. 

حالت موي طبيعي زيباترين حالت مو براي هر كدام از ماهاست. پس آن را حفظ كنيم.

 

منبع: بيتوته