سالم باشیم

بهداشت و درمان

خانه/بهداشت و درمان

ابتلا به زردزخم و درمان آن

5 سه شنبه 29 تير 1395
زردزخم، يك بيماري عفوني باكتريايي پوست است. اين بيماري، نوعي عفونت سطحي و شايع است

زردزخم، يك بيماري عفوني باكتريايي پوست است. اين بيماري، نوعي عفونت سطحي و شايع است كه توسط استافيلوكك، استرپتوكك يا تركيبي از اين دو باكتري ايجاد مي شود. زردزخم را به دو دسته زردزخم تاولي و زردخم غيرتاولي تقسيم مي كنند.

علت اصلي ابتلا، بهداشت پايين و مواجهه با باكتري هاي استافيلوكك و استرپتوكك است. هرچند اين بيماري اغلب روي پوست سالم بروز مي كند، اما آزردگي ها و آسيب هاي پوستي مي توانند پوست فرد را مستعد ابتلا به زردزخم كنند.

 

علايم اوليه زردزخم

علايم آن بسته به اينكه بيمار ما مبتلا به زردزخم تاولي يا غير تاولي شود، متفاوت است. اما به طور كلي، بيماري با بروز دانه هاي آبدار كه به تدريج چركي و پاره مي شوند، شروع مي شود، ضمن اينكه معمولا زردزخم در يك زمينه ملتهب و قرمز كه بيشتر به شكل يك دلمه خاص و به رنگ زرد عسلي است، تشكيل مي شود و اين نشانه به تشخيص آن كمك شاياني مي كند. بهتر است اين را هم بدانيد كه ضايعات زردزخم، علامت خاصي ندارند ولي به شدت مسري هستند.

به همين دليل درمان هرچه سريع تر آن از اهميت بالايي برخوردار است. از عوارض نادر زردزخم (به خصوص در بچه ها) مي توان به التهاب و نارسايي كليه كه بسيار خطرناك است، اشاره كرد.

 

درمان زردزخم

درمان اين بيماري به شدت و وسعت آن بستگي دارد. يعني ما مي توانيم در مواردي از داروهاي موضعي و در مواردي هم از داروهاي خوراكي براي درمان بيماران مختلف كمك بگيريم. اگر ضايعه ترشح داشته باشد، يكي از مهم ترين درمان ها، استعمال محلول هاي ضدعفوني كننده خشك كننده است.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پوست، مو و زيبايي/ دكتر بهروز باريك بين/ ناشر: تيمورزاده/ ص: 118