سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

آیا شما در معرض خطرید؟

5 دوشنبه 29 تير 1394
اگر بیشتر روز را در وضعیت نشسته به سر می برید، احتمال اینکه سلامتی شما در معرض خطر باشد وجود دارد.
اگر بیشتر روز را در وضعیت نشسته به سر می برید، احتمال اینکه سلامتی شما در معرض خطر باشد وجود دارد، افرادی که تندرست و سلامت هستند عموما قادر به فعالیت های زیر هستند:
کارهای روزانه را بدون خستگی انجام می دهند و انرژی کافی برای انجام فعالیت های تفریحی دارند.
یک مایل پیاده روی می کنند یا چند ردیف پله را بالا می روند بدون اینکه نفس کم بیاورند یا احساس خستگی در پاها بکنند.
حین انجام ورزش های سبک تا متوسط مثل دویدن آرام می توانند صحبت کنند.

علائمی که دلالت بر عدم تندرستی (یا عدم آمادگی جسمانی) دارند عبارتند از:

احساس خستگی در اکثر اوقات روز، عدم توانایی در فعالیت همگام با سایر هم سن و سالان، اجتناب از فعالیت بدنی به این دلیل که می دانید در آن صورت سریع خسته شده و پس از کمی پیاده روی دچار تنگی نفس یا احساس کوفتگی می شوید.
دو اطلاح فعالیت بدنی و ورزش اغلب به جای هم به کار می روند، اما تفاوت اندکی بین این دو وجود دارد. فعالیت بدنی به هر گونه حرکتی در بدن اشاره دارد که باعث سوختن کالری می شود. مثل چمن زنی، بالا رفتن از پله، پهن کردن یا جمع و جور کردن رختخواب.
ورزش، اما شکل سازمان یافته تری از فعالیت بدنی است و متضمن یک سری حرکت های مکرر است که به هدف تقویت یا نمو بخشی از بدن و بهبود و افزایش ظرفیت قلب و ریه (سلامت قلب و عروق) طراحی شده اند. ورزش شامل: پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و بسیاری از فعالیت های دیگر می شود.
هم فعالیت بدنی و هم ورزش برای سلامت بدن شما ارزشمند هستند. نکته مهم آن است که به حرکت ادامه دهید، صرف نظر از اینکه این فعالیت سازمان یافته باشد یا خیر.

کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب جامع سلامت خانوده 1/اسکات س. لیتین/ ترجمه: مهدی نصراصفهانی/ ناشر: تیمورزاده/ ص54