سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

آيا زير چشمتان كبود است؟

5 چهار شنبه 9 دي 1394
حساسيت‌هاي فصلي باعث ترشح بيشتر هيستامين در بدن شده و به اين ترتيب رگ‌هاي خوني ملتهب و متورم مي‌شوند. پوست زير چشم خود را با انگشت‌تان كمي بكشيد.

چه چيزي باعث ايجاد سياهي زير چشم مي‌شود؟!

ژنتيك

مهمترين علت بروز سياهي و كبودي زيرچشم، عامل ژنتيك است. اگر به طور ارثي پوست نازكي داريد، مسلماً رگ‌هاي خوني زير چشمتان، بيشتر مشخص مي‌شوند. بسياري از افرادي كه زير چشم‌ها‌يشان كبود و سياه است، آن را از والدين خود ارث برده‌اند.

سن و سال

سن و سال نيز يك عامل مهم ديگر است. در طول سال‌هاي زندگي، پوست كلاژن خود را از دست مي‌دهد و رگ‌هاي ريز زير آن بيشتر ديده مي‌شوند. حمام آفتاب گرفتن اين فرايند را تسريع مي‌كند و باعث از بين رفتن بيشتر كلاژن و پيدايش خال‌هاي رنگي روي پوست مي‌شود.

حساسيت‌هاي فصلي

حساسيت‌هاي فصلي باعث ترشح بيشتر هيستامين در بدن شده و به اين ترتيب رگ‌هاي خوني ملتهب و متورم مي‌شوند. پوست زير چشم خود را با انگشتتان كمي بكشيد. اگر پوست قسمت كشيده شده تيره‌تر و كبودتر شد، يعني اين مسئله در مورد شما بيشتر جنبه ژنتيكي دارد و يا اينكه در اثر افزايش سن و سال تيره‌تر شده است؛ اما اگر رنگ آن تغيير نكرد و به همان حالت قبل بود، نشان مي‌دهد كه تير‌گي زير چشم‌هايتان در اثر حساسيت و يا اشعه‌هاي زيانبار نورخورشيد ايجاد شده است.

درمان

زير بالش خود، يك بالش ديگر بگذاريد؛ به طوري كه شب‌ها در حالت خواب سرتان بالاتر از بدنتان باشد تا خون در زير چشمتان انباشته نشود. صبح موقع بيدار شدن از خواب، به مدت ۵ دقيقه كمپرس سرد روي قسمت‌هاي زيرچشم بگذاريد تا۶ عروق خوني اين نواحي كمي جمع شوند. كرم‌هاي چشم كه حاوي كافئين هستند نيز به جمع شدن اين رگ‌ها كمك مي‌كنند. برخي كرم‌ها هم حاوي مواد و تركيبات ضدالتهابي بوده و اين تيرگي‌ها را كاهش مي‌دهند. كرم‌هاي دور چشم كه حاوي چاي سبز و روغن دانه انگور مي‌باشند نيز به تقويت ديواره مويرگ‌ها كمك مي‌كنند. بهتر است در برنامه غذايي خود نيز تغييراتي به وجود آوريد؛ مثلاً از غذاهايي كه حاوي اسيدهاي چرب امگا ۳ هستند، بيشتر استفاده كنيد؛ زيرا باعث افزايش جريان خون در پوست مي‌شوند و اين تيرگي را كاهش مي‌دهند. اگر دور چشم‌هايتان در اثر حساسيت‌هاي فصلي تيره مي‌شود، قبل از شروع حساسيت از آنتي‌هيستامين استفاده كنيد تا اين هاله سياه كمرنگ‌تر شود. اگر پوست زير چشمتان بسيار نازك است و همين مسئله باعث مي‌شود اين نواحي تيره‌تر به نظر برسند، از كرم كلاژن‌ساز استفاده كنيد. يكي از تركيبات اصلي اين كرم‌ها رتينول است. رتينول كمك زيادي به كلاژن‌سازي مي‌كند.

ويتامين C نيز توليد كلاژن را افزايش مي‌دهد و به روشني و درخشندگي پوست كمك مي‌كند. هر روز از كرم ضدآفتاب استفاده كنيد؛ به خصوص در روزهاي آفتابي. براي پوشانندگي سريع تيرگي‌ها از كرم دور چشم استفاده كنيد و بگذاريد خشك شود. چند دقيقه مي‌توانيد از كرم‌هاي پوشاننده مخصوص دور چشم با رنگ متناسب پوستتان استفاده كنيد. سياهي زير چشم، شما را خسته و پير نشان مي‌دهد و استفاده از لوازم آرايشي با بهترين پوشانندگي‌ها نيز اثر موقت روي پوست دارند و نمي‌توان به آنها به عنوان راه‌حل دائمي نگاه كرد. استرس، خواب‌هاي نامنظم و ناكافي، خستگي، پيري، بيماري و … از دلايل سياهي زيرچشم هستند.

پيشگيري

۱. همواره براي شستن چشم‌هاي خود از آب سرد استفاده كنيد. آب ولرم به چشم‌ها آسيب مي‌رساند.

۲. اگر عادت داريد ساعت‌هاي طولاني با كامپيوتر و لپ تاپ كار كنيد، بايد حتما  به فكر استراحت كردن چشم‌هايتان نيز باشيد.

۳. از كرم زير چشم كه حاوي ويتامين K است، استفاده كنيد تا اين تيرگي كم شود.

۴. شير يكي از بهترين پاك‌كننده‌ها براي تميز كردن چشم‌هاست.

۵. مقداري آب گل رز را روي پوست اين بخش‌ها بماليد.

نكات كليدي

مايعات و آب فراوان بنوشيد

آب به شما كمك مي‌كند تا بدنتان را از ناخالصي‌ها و آلودگي‌ها پاكسازي كنيد. برخي از اين آلودگي‌ها باعث به وجود آمدن تيرگي زير چشم مي‌شوند. آب، خاصيت انعطاف‌پذيري پوست را افزايش مي‌دهد و تيرگي زير چشم را كمرنگ‌ مي‌كند؛ به همين دليل بهتر است هر روز دست‌كم هشت ليوان آب بنوشيد.

آزمايش تيروئيد و كم‌خوني

آزمايش تيروئيد و كم‌خوني را تحت نظر پزشك متخصص خود انجام دهيد چون كم‌خوني و مشكلات تيروئيد در افزايش سياهي دور چشم مؤثر است.

به استراحت خود بيشتر اهميت دهيد

خواب خوب و كافي باعث افزايش گردش خون در بدن مي‌شود و خون بيشتري در سر و صورت شما جريان مي‌يابد. بسياري افراد در اثر نداشتن خواب كافي شبانه، زيرچشم‌هايشان تيره و كبود مي‌شود.

ماساژ روغن

روغن بادام خيلي زود توسط پوست جذب مي‌شود و يكي از بهترين نرم‌كننده‌هاي پوست است. اين روغن حاوي مواد مغذي بسياري است كه به سرعت جذب پوست شده و باعث كاهش سياهي دور چشم مي‌شوند.

استفاده از مكمل‌هاي ويتامين

مكمل‌هاي ويتامين‌ها، مثل ويتامين K تأثير زيادي در كاهش سياهي زير چشم دارند. اگر به اندازه كافي ويتامين‌ها و املاح مورد نياز بدن را جذب كنيد، كمتر دچار سياهي زير چشم مي‌شويد. از كرم‌هاي دور چشم حاوي ويتامين K استفاده كنيد.

 

منبع: زيباشو دات كام