سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

آيا تغذيه بر مشكلات قاعدگي مؤثر است؟

5 چهار شنبه 31 شهريور 1395
صحيح و منظم غذا بخوريد. تغذيه مناسب در طول قاعدگي و حتي پس از تخمك گذاري از اهميت زيادي برخوردار است.

بسياري از زنان قبل از خونريزي قاعدكي و يا در شروع آن دچار تغييرات و مشكلات جسمي و روحي و رواني متعددي مي شوند كه سندرم قبل از قاعدگي ناميده مي شود.

رژيم غذايي مناسب جهت كاهش مشكلات قبل از قاعدگي:

صحيح و منظم غذا بخوريد. تغذيه مناسب در طول قاعدگي و حتي پس از تخمك گذاري از اهميت زيادي برخوردار است. اين امر براي ايجاد تعادل در قند خون و جلوگيري از سرگيجه در شما بسيار حياتي است. تغيير در وضع هورموني و در سيستم زيستي، شيميايي بدن شما تغييراتي ايجاد كرده و شما را مستعد واكنش هاي مربوط به تاثيرات پايين بودن قندخون مانند زودرنجي، ميگرن، وحشت، گريه و عصبانيت شديد مي كند. بنابراين هرگز بيش از چهار تا پنج ساعت گرسنه نمانيد، حتي ممكن است لازم باشد بلافاصله قبل از خواب يك غذاي سبك ومناسب مانند يك ليوان كوچك شير به همراه يك عدد خرما مصرف كنيد.

مصرف مواد قندي را به حداقل برسانيد، چرا كه مواد قندي موجب افزايش استروژن در گردش و در نتيجه تشديد علايم سندرم قبل از قاعدگي مي شود. مصرف مقادير محدودي از قندهاي طبيعي نظير كشمش و خرما بي ضرر است.

ميزان چربي غذا را به حداقل برسانيد و بيش تر از چربي هاي اشباع نشده استفاده كنيد. مصرف چربي هاي حيواني را كاهش دهيد و در مقابل غذاهاي دريايي و گياهي را افزايش دهيد. تقريبا تمام غذاهاي دريايي به خاطر داشتن خاصيت ضدالتهابي و نيز به دليل داشتن منيزيم فراوان غذاهاي بسيار مناسبي براي افراد مبتلا به مشكلات قبل از قاعدگي به شمار مي روند.

 نمك را تاحد امكان از وعده هاي غذايي خود حذف كنيد. از آن جايي كه نمك موجب نگهداشتن آب در بدن مي شود با كاهش نمك، ورم كاهش مي يابد. پس به غذاي خود نمك نزنيد و از مصرف غذاهاي شور مانند كنسرو ماهي، چيپس، چوب شور و دانه هاي آجيلي نمك زده نيز پرهيز نماييد.

 در اين ايام مقدار مصرف آب را دو تا سه ليوان بيش تر از حد معمول افزايش دهيد.

 مصرف غذاهاي آماده و كنسروي، سوسيس، ماهي ساردين، حبوبات، چغندر، ژامبون و كالباس، شلغم، ترشي كلم، گوشت هاي دودي، انواع سس هاي آماده، ترشيجات و زيتون را به حداقل برسانيد.

از مواد داراي كلسيم بيش تر استفاده كنيد. كلسيم به طور قابل توجهي علايم روحي از جمله افسردگي، تحريك پذيري، سردرد، اختلال و خلق وخو و همچنين كمر درد، پف كردن در اثر احتباس آب و تمايلات غذايي را كاهش مي دهد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:213