سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

آنچه موجب بروز چين و چروك در پوست مي شود

5 پنج شنبه 6 خرداد 1395
افراد سيگاري به علت از دست دادن چربي زير پوستي و همچنين نقص در كلاژن سازي و علت هاي گوناگون ديگر دچار چروك زودرس مي شوند.

دلايل چين و چروك:

در ايجاد چروك صورت علت هاي گوناگوني وجود دارد كه در اين قسمت مهم ترين آن ها مورد بررسي قرار مي گيرند.

كاهش كلاژن سازي به دليل پيري: كلاژن داخل پوست مسئول نگه داشتن قوام پوست مي باشد. حال اگر به هر علتي در روند كلاژن سازي اختلالي به وجود آيد، مي تواند موجب چروك پوست گردد. با افزايش سن، كلاژن سازي دچار وقفه مي گردد و به همين دليل است كه افراد با سنين بالا، پوستي افتاده دارند.

استفاده زياد و غير اصولي از عضلات زير پوست: افراد عصبي و اخمو به علت استفاده زياد از عضلات صورت دچار اين حالت مي شوند و در اثر استفاده زياد از عضلات صورت چروك زودرس پيدا مي كنند.

كاهش وزن هاي متوالي و ناگهاني: افرادي كه قبلا چاق بوده ولي در مدت زمان كوتاهي لاغر مي شوند، به علت از دست دادن چربي زير پوستي دچار افتادگي پوست و چين وچروك مي شوند.

استعمال دخانيات: افراد سيگاري به علت از دست دادن چربي زير پوستي و همچنين نقص در كلاژن سازي و علت هاي گوناگون ديگر دچار چروك زودرس مي شوند.

خشكي شديد پوست: پوست هاي خشك نسبت به پوست هاي چرب زودتر دچار چروك مي شوند.

افزايش فشارهاي عصبي و روحي: يكي از علت هاي مهم كه در پيدايش پيري زودرس مؤثر است. تنش هاي شديد و غم و غصه هاي ناگهاني است كه مي تواند انسان را در يك شب، سال ها پير و فرسوده كند. شوك هاي عميق عاطفي و استرس هاي طولاني مدت در چين و چروك پوست نقش بسزايي دارند.

استفاده بي رويه از فرآورده هاي آرايشي و بهداشتي: مصرف بيش از اندازه ي مواد شيميايي آرايشي حتي با ادعاي خارجي بودن يا گياهي بودن، نتيجه اي جز خرابي و فرسودگي پوست ندارد. مثلا مصرف مداوم مداد چشم، خط لب و امثال آن ها با گذشت زمان، در همان ناحيه پوست را دچار چين و چروك و نازيبايي مي كند و پوست چنان گرفتار حفره و شيار مي شود كه هر روز بيشتر از روز قبل، بايد از مواد پر كننده آرايشي و كرم پودرهاي گوناگون كمك بگيريد تا فرورفتگي ها شيار هاي پوست را محو كنيد.

اپيلاسيون بي رويه و نامناسب موها

تغذيه نامناسب و مصرف كم آب و مايعات

 

 

كاري ازگروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبزدرمان(3)/ مهندس ميتراقاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص61