سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

آموزش آشتي با همسر

5 چهار شنبه 2 دي 1394
آشتي كردن بعد از دعوا مي تواند تجربه اي فوق العاده باشد. جنگ پايان يافته و شما مي توانيد نفس راحتي بكشيد و تكه هاي شكسته و آسيب ديده رابطه تان را به هم وصل كنيد.

آشتي كردن بعد از دعوا مي تواند تجربه ي فوق العاده اي باشد. جنگ پايان يافته و شما مي توانيد نفس راحتي بكشيد و تكه هاي شكسته و آسيب ديده رابطه تان را به هم وصل كنيد. اما براي اينكه خيالتان راحت باشد هيچ يك از شما هيچ گونه رنجش و دلخوري از ديگري به دل نگرفته و بتوانيد با اطمينان آشتي كنيد، بايد مطمئن شويد كه آسمان رابطه تان صاف و عاري از زباله و خاكروبه است و گرد و خاك كاملا فرو نشسته است.

براي انكه مطمئن باشيد آشتي مثل پوشاندن ترك هاي ديوار با كاغذ ديواري نيست برنامه ي آشتي پنج مرحله اي زير را دنبال كنيد:

1-    مسئوليت اعمال خود را بپذيريد:

اول و مهم تر از همه، شما بايد پيش خود و همسرتان اذعان كنيد كه چه نقشي در آغاز مشاجره، واكنش در مقابل آن و ادامه ي آن داشته ايد.

2-    عذرخواهي كنيد:

وقتي پذيرفتيد بابت چه چيزهايي مقصريد، وقت آن است كه بگوييد به خاطر آنها متاسفيد؛ نه يك عذرخواهيِ سرسري بلكه ابراز تاسفي از صميم قلب.

3-    ببخشيد:

عذرخواهي فقط در صورتي معنا دارد كه طرف مقابل آن را بپذيرد و ببخشد. اگر همسرتان از چيزي ابراز تاسف كرده است، وظيفه ي شما اين است كه عذرخواهي او را بپذيريد و ببخشيد. اين بدان معنا نيست كه شما مي گوييد كاري كه او كرده مهم نيست يا راحت همه چيز را فراموش مي كنيد، بلكه فقط بدان معناست كه مي خواهيد آن احساسات منفي را كه به خاطر رفتار زشتش نسبت به او پيدا كرده ايد از خود دور كنيد.

4-    بخشش را بپذيريد:

اگر همسرتان شما را بخشيده است، اما شما همچنان به خاطر اشتباهي كه كرده ايد خود را شكنجه مي كنيد، بخشش بي فايده بوده است. بخشوده شدن بدان معنا نيست كه ديگر نبايد در آينده تلاشي بكنيد، بلكه بدان معناسي كه ديگر مي توانيد از اذيت كردن خود دست برداريد.

5-    با هم ارتباط برقرار كنيد:

شما مي توانيد به طرق مختلف به هم نزديك شويد و از نو با هم ارتباط برقرار كنيد.مي توانيد با هم كار خاصي انجام دهيد، مثلا براي صرف غذا بيرون برويد يا با هم قدم بزنيد، يك ليوان نوشيدني را با هم بنوشيد، يكديگر را در آغوش بكشيد و به رختخواب شيرجه بزنيد. مهم نيست چه كاري مي كنيد؛ مهم اين است كه كمك كند دوباره به هم نزديك شويد و از چيزهاي خوب رابطه تان لذت ببريد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب بهبود روابط زناشويي به زبان آدميزاد/ پائولا هال/ مترجم: ليلا رسولي/ناشر: هيرمند/ ص234