سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

آلزايمر چه عوارضي در پيش دارد؟

5 سه شنبه 1 تير 1395
هنوز دليل اصلي بيماري آلزايمر مشخص نشده است و به احتمال زياد داراي عوامل چندگانه شامل ژنتيك، نوع رژيم غذايي و شيوه هاي زندگي است

نيمي از افراد مبتلا به زوال عقل، در حقيقت به آلزايمر مبتلا هستند. اين بيماري گريبان گير شش تا هشت درصد افراد بالاي شصت و پنج سال مي شود. اولين علايم اين بيماري از دست دادن حافظه و فراموشي است كه به مرور زمان شدت يافته به گيجي و گاهي موارد به شكاكيت تبديل مي شود.

هنوز دليل اصلي بيماري آلزايمر مشخص نشده است و به احتمال زياد داراي عوامل چندگانه شامل ژنتيك، نوع رژيم غذايي و شيوه هاي زندگي است. هزينه هاي اقتصادي عوارضي چون آلزايمر، در جوامع مسن سرسام آور است. تخمين زده مي شود كه از مجموع هزينه هاي بيماري قلبي _ عروقي و سرطان نيز فراتر مي رود. با تشخيص عوامل پيش گيري از آلزايمر به خصوص كمبود عناصر غذايي بدن در ميانسالي كه به راحتي قابل رفع هستند، مي توان از بسياري از اين هزينه ها جلوگيري كرد. احتمال بسيار قوي وجود دارد كه با اعمال دستورالعمل هاي غذايي در سنين پايين تر مي توان تا حدودي از تخريب سلول هاي عصبي كه با افزايش سن به وجود مي آيد و منجر به بيماري آلزايمر مي شود، جلوگيري كرد. داروهاي ضد التهابي ممكن است در اين خصوص مفيد باشند.

فشارخون و كلسترول: فشارخون سيستوليك بالا و ميزان كلسترول موجود در سرم خون احتمال ابتلا به آلزايمر را افزايش مي دهند. البته اين دو عامل از طريق رژيم غذايي قابل كنترل هستند. به طور قطع، داروهاي استاتين كه پايين آورنده ي ميزان كلسترول خون هستند، ممكن است ميزان شيوع بيماري آلزايمر را نيز كاهش دهند.

سندرم متابوليك: شامل بيماري هاي قلبي _ عروقي مي شود كه در مبتلايان به بيماري آلزايمر رايج است.

كركومين: اين ماده تركيبي فعال است كه در ادويه هايي مانند زردچوبه و زيره يافت مي شود. اين ماده داراي خواص آنتي اكسيداني قوي است كه موجب كاهش ميزان ابتلا به آلزايمر مي شود.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص 129