سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

آشنايي با علايم بيماري ام اس

5 شنبه 20 شهريور 1395
ام اس زنان را بيش از مردان مبتلا مي كند و دلايل ايجاد كننده ي آن نيز هنوز مشخص نيستند

ام اس آسيب ديدن پوشش محافظ ميلين است كه در دور تارهاي عصبي را در بر مي گيرد. با از بين بردن ميلين موجود در اين لايه ي محافظ، اعصاب آسيب ديده مي توانند باعث بروز مشكلاتي در تعادل فرد، حس موجود در دست و پا، راه رفتن، ديد چشم و صحبت كردن شوند. ام اس زنان را بيش از مردان مبتلا مي كند و دلايل ايجاد كننده ي آن نيز هنوز مشخص نيستند. يك نظريه وجود دارد كه مي گويد ممكن است علت اين بيماري مربوط به اتو ايمني باشد. يعني هنگامي كه بدن خود به تخريب بافت هاي خود دست مي زند، اما اين مطلب هنوز ثابت نشده است. معمولا روند پيشرفت و بهبود اين بيماري طي ساليان زياد غير پيش بيني است و علايم اين بيماري مي توانند خفيف، متوسط و در 1.5 افراد مبتلا شديد باشند.

GLA : نوعي اسيد چرب است كه در روغن گل گاوزبان و علف خر يافت مي شود. اين ماده به طور طبيعي در بدن ساخته مي شود، اما ميزان آن در بدن برخي از افراد كافي نيست. مقادير زياد GLA موجود در مكمل ها ممكن است باعث رفع علايم MS در برخي افراد شود. اما چنين مساله اي هنوز از لحاظ علمي ثابت نشده است.

امگا3 ها: مكمل هاي حاوي امگا 3 ضروري براي افراد مبتلا به ام اس ندارند، اما تحقيقات اخير نشان داده است كه تقريبا هيچ سودي هم براي آن ها ندارد.

ويتامين D: مصرف مكمل هاي ويتانين D باعث كاهش 40 درصدي خطر ابتلا به MS مي شود.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص:307