سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

آشنايي با اصول تغذيه سالم

5 چهار شنبه 31 شهريور 1395
غذا خوردن يكي از نيازهاي ذاتي و دائمي هر فرد است و مهمترين عامل بقاي زندگي و طول عمر محسوب مي شود

غذا خوردن يكي از نيازهاي ذاتي و دائمي هر فرد است و مهمترين عامل بقاي زندگي و طول عمر محسوب مي شود . هر موجود زنده جهت حفظ حيات خود براي بدست آوردن غذا تلاش مي كند . براي انسان تغذيه و انتخاب غذا بيش از هر موجود زنده اي اهميت پيدا مي كند ، چرا كه تغذيه صحيح پديده رشد را براي او فراهم مي سازد و موجب سلامت جسم و روان او خواهد شد. در عين حال غذا موجب تامين انرژي براي بدن شده و حفظ سلامتي بافتها و بهبود عملكرد ارگانهاي مختلف بدن را باعث مي شود.

تغذيه اي كه بر اساس اصول علمي و با در نظر گرفتن كليه نيازهاي بدن تنظيم شده باشد موجب تامين سلامت انسان مي شود و در صورتي كه به غير از اين عمل شود موجب اختلال در عملكرد كل سيستمهاي بدن شده و باعث از دست رفتن قواي جسمي و رواني در انسان خواهد شد . رعايت برنامه غذايي خوب و متعادل مي تواند طول عمر انسان را افزايش دهد و بر شادابي فرد نيز تاثير گذار باشد.

امروزه، تغذيه بيش از هر زمان ديگري در زندگي اهميت پيدا كرده است، زيرا مطالعات نشان داده‌اند كه عامل بسياري از مرگ و ميرها و بيماري‌هاي مختلف از جمله بيماري‌هاي قلبي، عروقي، سرطان‌ها، ديابت و... ريشه در تغذية فرد دارد. با توجه به اين كه در حال حاضر تكنولوژي و زندگي ماشيني روزبه‌روز در حال پيشرفت است، فعاليت فيزيكي كم‌تر شده و پيامد آن چاقي و اضافه‌وزن است، كه خود منشاء بسياري از مشكلات جسمي است. بنابراين با رعايت يك رژيم غذايي سالم مي‌توان رمز اساسي سلامت بدن را به دست آورد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:268